Larsson från Värmland…

Länge har vi letat efter en fin bild på Larssons möbelaffär och äntligen, här är den.
Vår medlem Birgitta Hoffstein har fått bilden av sin son, som också var den som fotade huset. Harriet Gyltén har förmedlat bilden och alla de tillhör DE släkten Larsson. Tack till er alla!
Foto Sundsvalls Museum
Foto: Sundsvalls museum

När jag sökte information om Öråkers gamla skola i Skön, fann jag att den byggdes av Johan Larsson från Värmland och att han flyttade till Skönsmon och hade koppling till Larssons möbelaffär som låg utmed Landsvägsallén.  Jag kontaktar då Harriet Gyltén, vår medlem och det visar sig att det är hennes farfar. Hon berättar att Johan Larsson fick anställning hos Enhörning som byggmästare och han var med och byggde Kubikenborgs skola! Sonen Gustav startar Larssons möbelaffär och senare kommer även sonen Ragnar, Harriets pappa att vara med i firman. /Ewa Eriksson april 2019
Mer om Larssons Möbelaffär, tapetserarverkstad och måleri kommer i den skrift vi håller på att framställa. Ewa E och Ann Fredbäck.